fbpx
Aşağı kaydır

Blog

E-Ticaret’in faydaları ve avantajları nelerdir?

6 Mayıs 2021Kategori: E-Ticaret

E-ticaret, şu anda internet pazarlamasının en hızlı değişen ve gelişen sektörlerinden. Ortaya çıktığı ilk günden itibaren öngörülebilir bir büyüme oranına sahip E-ticaret sektörü, Covid-19 pandemisi ile birlikte tüm öngörüleri altüst etti. Öyle ki; sadece 2020 yılında büyüme hızı 4-6 yıl arasında gelebileceği noktaya ulaştı. Yükselen bir ivme ile hızla büyümeye devam etmesi de bekleniyor. E-ticaret sitelerine yatırım yapan şirketler de bu hızdan elbette payını alıyorlar.

E-Ticaret sitelerinin müşteriler için faydaları

Bir tüketici için e-ticaret siteleri, online olarak ürün ve hizmet satın almak açısından çok uygun platformlardır. Müşteriler kendi konfor alanlarından ayrılmak zorunda kalmadan, fiziksel mağazadan alışveriş yapmaya oranla çok daha kısa bir süre içinde sipariş verebildikleri için süreç genellikle çok hızlıdır. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde müşteriler, fiziksel temasa girmek zorunda kalmadan hemen hemen tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden satın alabilirler. Mevcut ve potansiyel müşteriler, alışveriş deneyimlerini daha hızlı ve kolay hale getiren ve onların ilgi duydukları ürün veya hizmete daha kolay erişmelerini sağlayan birçok avantajdan da faydalanırlar. İhtiyaç duydukları şeyleri 7 gün 24 saat satın alma imkanına sahiptirler. Müşterilerin istedikleri yerden istedikleri saatte alışveriş yapmalarına olanak sağlamak, ticari satışları ve potansiyel olarak müşterilerin sadakatini de arttıracaktır. En önemlisi işletmeler, tüketicilerini mutlu etmek ve onların yaşam tarzlarına uygun ürünleri sunabilmek için teknolojilerini ve stratejilerini sürekli olarak yenilemektedir.

E-Ticaret'ten nasıl yararlanabilirsiniz?

Dünya genelinde insanların %60’ından fazlasının bir şeyler satın almak, hizmet seçmek ve ürünlere ulaşmak için tercih ettiği E-ticaret siteleri, alışveriş deneyiminde adeta bir devrim yarattı. İnsanlar, ofis malzemelerinden kozmetik ürünlere kadar çok geniş bir yelpazedeki ürünü birkaç tuşa basarak inceleyip, birkaç tıklamayla sahip olabiliyorlar! Artık ürün bilgilerine, fiyatlarına ve teslim sürelerine ulaşmak işte bu kadar kolay.

E-ticaret, elbette yalnızca tüketicilere fayda sağlamıyor, üreticiler ve aracı şirketler için de adeta bulunmaz bir nimet halinde. Üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve hizmet sağlayıcılar E-ticaret ile ürün ve hizmetlerini dünyanın her yerine sunabiliyorlar. İşte E-ticaretin avantajlarından bazıları;

E-Ticaret'in avantajları

  • Kullanım kolaylığı ve rahatlığı;

Günümüzde artan iş yükü ve diğer sebeplerle zaman hepimiz için çok kıymetli halde. Hal böyle olunca sevdiğimiz bir restoranda yemek yemek, en sevdiğimiz markanın mağazasında yeni sezon ürünlerini incelemek için ayıracağımız vakit çok kısıtlı. Hele ki COVID-19 pandemisi ortaya çıktığından bu yana tüm bunları yapmak artık imkansız! Bu sebeple kullanım rahatlığı, zaman tasarrufu ve ödeme kolaylığı E-ticaret avantajlarının başında geliyor.

  • 24 saat ulaşılabilirlik;

E-ticaret siteleri, kullanıcıların 7/24 en sevdikleri markalardan alışveriş yapmalarına olanak tanır. Müşterilerinizin onca iş yoğunluğu arasında alışveriş yapabilmek için tatil günlerini beklemeleri gerekmez. Üstelik fiziksel mağazada harcayacakları ürün seçme ve ödeme için kasada sıra bekleme sürelerini göz önünde bulundurduğunuzda e-ticaret alışverişleri oldukça hızlıdır. Seçtikleri ürünleri hızlı ve zaman sınırlaması olmadan incelemelerine imkanı verir.

  • Maliyet avantajı

E-ticaret, her türden işletme için hedef kitlesinin dikkatini çekmek ve rakiplerinin önüne geçebilmek için mükemmel bir alan sağlar. Envanter maliyetini düşürür ve fiziksel bir yer gereksinimini ortadan kaldırır. Ürün ve hizmetlerini online olarak rahatlıkla satabilirler. Şirketler için 7/24 çalışabilecek bir otomasyon sistemi sayesinde personel giderlerini düşürür ve bu avantajı fiyatlarına yansıtabilirler.

  • Doğru hedef kitleye erişim

E-ticaret sayesinde şirketler müşterilerinin davranışları, beğenileri, ilgi alanlarını ve eğilimleri ölçümleyerek hedef kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayan ve onları potansiyel alıcılara dönüştürebilecek ürün ve hizmetler geliştirmelerine olanak tanır. Bu sayede şirketler etkili pazarlama stratejileri tasarlamak için kullanabileceği doğru verilere erişebilirler. Doğru ürün ve doğru strateji ile potansiyel müşterileri marka temsilcisine dönüştürebilirler.

  • Dünyaya açılan pencere

Bir e-ticaret sitesi, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin dijital ortamda kolay ve hızlıca bulmasını sağlar. Dijital dünyada fiziksel sınırlar olmadığı için sunduğunuz her ürün ve her hizmet dünyadaki her bir internet kullanıcısı tarafından erişilebilir. Bu da potansiyel müşteri sayınızı, fiziksel mağaza ziyaretçilerinizden çok daha ötesine taşır. Elbette fer firma tüm dünyaya gönderim yapabilecek imkana sahip olmayabilir. E-ticaret siteleri doğru yapılandırma ile tüm dünyaya, sadece belirli bir ülkeye veya sadece belirli bir bölgeye servis verecek şekilde de tasarlanabilir.

 

E-ticaret’in, hem şirketler hem de müşteriler için kullanım kolaylığı ve zaman tasarrufu sağladığı bir gerçek. Sunduğu birçok faydası ve hızla gelişmesi ile de insanlığı şaşırtmaya devam ediyor. İyi tasarlanmış bir E-ticaret sitesi, bir ziyaretçinin çevrimiçi deneyimini kolaylaştırır ve tekrar siteyi ziyaret etmesini sağlayarak ürünü / hizmeti satın almaya ikna edebilir. Oğuz ATÇI olarak, dijital pazarlama ve SEO hizmetlerinin yanı sıra E-ticaret sitesi tasarımı ve geliştirmesinde uzman bir ekiple hizmet veriyorum. Sunduğum her hizmette olduğu gibi E-Ticaret sitesi tasarımlarımda da kaliteden ve müşterimle kurduğum bağlılıktan ödün vermiyorum.

E-Ticaret Hizmetini İncele

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Oğuz ATÇI 2021
Yukarı